top of page

Premiérový víkend ve Staré aréně

Divadlo Stará aréna chystá vánoční nadílku v podobě nových inscenací. Diváci se mohou těšit na tragikomické situace ze života hrobníka a jejich děti na novou pohádku. Obě hry mají premiéru o druhém prosincovém víkendu.

HROBNÍK

V těchto dnech vzniká pod vedením režiséra Petera Gábora komorní inscenace Hrobník o člověku, který nedokáže vyjít ze zaběhaných kolejí každodennosti.

“Je to tragédie člověka, který nedokáže vyjít ze svých hřbitovních zdí. Nikdy neopustil svůj rodný hřbitov, své království, které zdědil po svém otci a otci jeho otce. Je to muž smířený s osudem celoživotního služebníka s mozolem na palci. Jednou ale přijde ta chvíle, která ho donutí opustit bezpečí hřbitovních zdí,” popisuje režisér, který si vybral pro spolupráci herce Reného Šmotka.

“S Peterem Gáborem se snažíme najít místa a situace, kde by se divák mohl i pousmát, takže úplná tragédie to nebude,” prozrazuje René Šmotek, který bude v roli hrobníka jediným hercem na jevišti. Na účinkování v monodramatu se pečlivě připravuje nejen v divadle.

“Dokonce to dělám tak, že přijdu ze zkoušky domů a doma v kuchyni si ještě jednou přehrávám komplet celou hru,” prozrazuje herec.

René Šmotek je stálým členem souboru Jihočeského divadla, do Ostravy se ale často vrací. Slibuje, že se Hrobník bude objevovat na programu Staré arény pravidelně.

“Doufám, že se to bude hrát často. Scénografie ale není komplikovaná, takže by nebyl problém s Hrobníkem vyjet a zahrát ho dokonce i v Českých Budějovicích. Je to opravdu založené na tom slovu, na světlech, hudbě,” plánuje René Šmotek, který se do rodného města rád vrací i za prací.

“Když jsem odešel do Českých Budějovic, tak si spousta mých kolegů a známých myslela, že jsem za sebou zavřel vrata a přestal jsem existovat. Já mám ale v Ostravě rodinu, pořád tu bydlím a myslím si, že lidi, kteří se mnou chtějí spolupracovat, tak si mě najdou,” dodává René Šmotek, kterého mohou diváci Staré arény vidět také v roli Karla Reisze v úspěšné inscenaci Šampaňský socialista.

POHÁDKA O DOBRODRUŽSTVÍ VINCENTA A BÓDI

Ve druhý adventní víkend uvede divadlo Stará aréna novou pohádku Vincent a Bóďa: Dobrodružství v Benátkách.

Malá slečna Bóďa a její kouzelný průvodce, vinný skřítek Vincent, se v ní společně vydají na dobrodružný výlet po Benátkách. Pomáhají zde Josefce, která je principálkou slovutného blešího cirkusu Salto Mortale, najít ztracenou bleší šampiónku Geraldínu. Podle všeho ji unesl zlý baron Lex, a tak se Vincent s Bóďou vydávají po jeho stopách. Při pouti po Benátkách objevují poezii tohoto malebného města, cestují gondolami a potkávají na cestě spoustu postav.

“Autorem scénáře je Martin Šinkovský. Scénář napsal speciálně pro divadlo Stará aréna podle své stejnojmenné knihy, kterou s úspěchem vydalo nakladatelství Albatros. Martin Šinkovský je mimo jiné také autorem oblíbeného večerníčku Krysáci,” říká režisér nové pohádky Pavel Gejguš.

Tato dobrodružná pohádka je určena pro děti od 6 do 12 let, ale bavit se při ní budou jistě i (pra)rodiče.


  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page