top of page

Divadlo Stará aréna připravuje další premiéru. Plavat v jezeře Vám otevře dveře do světa autistů.


Listopad patří třináctiletému chlapci, který trpí poruchou autistického spektra. Zároveň je to geniální hráč na housle. Za zvuku francouzského kabaretu a rázných výstřelů SS mužů v zeleném Wolfi přichází na to, v čem skutečně tkví jeho jinakost. Kdo je opravdu divný? On, anebo lidé kolem? Wolfi nevnímá kontexty doby, neumí se dívat lidem do očí, nerozumí jim, ale dokáže vnímat hudbu.

Kdo je skutečně jiný?

“Žijeme ve světě, kde bytí jedincem, někým odlišným, mnohdy znamená bytí zatracovaným, nebo odsouvaným do pozadí. Inscenace Plavat v jezeře je z velké části právě o této odlišnosti vůči skupině. Jak se chováme k někomu, kdo je evidentně jiný? Ať už barvou pleti, jazykem, chováním či fyzickou dysfunkcí. To je otázka, kterou si chceme položit.

Při přípravě inscenace jsme čerpali z knihy s názvem A proto skáču, jejíž autorem je třináctiletý chlapec s autismem. Ten v knize způsobem sobě vlastním odpovídá na jednoduché otázky, které si zdravý člověk může pokládat. Tuto sondu do nitra autismu doporučuji k pozornosti. Věřím, že i inscenace Plavat v jezeře bude určitou sondou kladoucí si otázku: Kdo je v příběhu odlišný (jiný, divný)?”

Marek David, autor a režisér.

Premiéra proběhne v neděli 4. listopadu, reprízy jsou naplánovány na 6. a 22. listopadu.

Vstupenky v prodeji: ZDE


  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page