top of page

NOVINKY SEZÓNY 2018/2019

Epos o Gilgamešovi / NESMRTELNOST

 

Marek David

PLAVAT V JEZEŘE

 

Roger Vitrac

VIKTOR aneb Dítka u moci

 

Tomáš Dianiška

ZVRHLÁ MARGARET

 

Marika Smreková a kol.

Y PARENTS?

 

Pavel Gejguš a kol.

EXOTICKÉ POBŘEŽÍ 

 

Letní inscenace pod širým nebem

FAUST

Stará aréna dětem, pohádka:

 

Daisy Mrázková, Antonín Dvořák

HALÓ, JÁCÍČKU

 

 

Co čekat od jednotlivých titulů? Přečtěte si anotace k připravovaným inscenacím:

 

Epos o Gilgamešovi

NESMRTELNOST

 

Režie: Pavel Gejguš

Premiéra: 7. 10. 2018

 

Epos o Gilgamešovi, nejstarší příběh zapsaný lidmi, fascinuje a oslovuje moderního člověka i více než 4000 let od svého vzniku. Nelehká cesta pyšného vládce mocného mezopotámského města Uruku za sebepoznáním a smířením se s nevyhnutelným osudem pokládá otázky, které budou aktuální tak dlouho, dokud bude existovat lidská civilizace. Naše ztvárnění vtáhne diváky do příběhu o osudovém přátelství, nesmyslném násilí a jeho důsledcích i o uvědomění si vlastní pomíjivosti. Moderní pojetí, energie hereckého souboru v čele s Vítem Hofmannem v roli Gilgameše a slova přicházející k nám přes propast mnoha tisíciletí slibují zážitek, na který se nezapomíná.

 

Pyšný Gilgameš se setká s Enkiduem, kterého bohové stvořili jako divokého člověka na pomezí říše lidí a říše zvířat, a najde v něm nerozlučného druha a osudového přítele. Zažijí spolu dobrodružnou výpravu a utkají se s Chuvavou, strážcem cedrového lesa. Po náhlé a nečekané Enkiduově smrti se Gilgameš vyděsí vlastní pomíjivosti. Dostane strach, že i jeho silné a dokonalé tělo se promění v pouhou hlínu, vzdá se moci i bohatství. Tím začíná jeho velká cesta k nalezení nesmrtelnosti. 

 

Epos o Gilgamešovi / NESMRTELNOST uvidíte v režii Pavla Gejguše a výpravě Ivy Bartošové. Dramaturgem je Antonín Dvořák a autorem hudby Martin Režný. V roli Gilgameše se představí Vít Hofmann

 

 

Marek David

PLAVAT V JEZEŘE

 

Režie: Marek David

Premiéra: 4. 11. 2018

 

Marek David je mladý režisér z brněnské JAMU. Do Staré arény vstoupí s autorským představením, o silně autentickém mladém muži, který nedokáže opustit svůj pokoj. Díky své psychické poruše však něčím vyniká. Je geniálním hráčem na housle. Ponořte se s námi do vod jezera, je příjemné si zaplavat.

 

 

Roger Vitrac

VIKTOR aneb Dítka u moci

 

Režie: Pavel Gejguš a Miroslava Georgievová

Premiéra: 9. 12. 2018

 

“Viktore, dej všem pusu a jdi spát.”

“A s kým?”

 

Ať už máte rádi oslavy, nebo ne, na tuhle jen tak nezapomenete! Viktor Paumer je doopravdy zvláštní kluk – právě oslavuje své deváté narozeniny a už měří 174,6 cm. Kromě toho tenhle nadprůměrně inteligentní chlapeček z dobré rodiny trpí strašlivou diagnózou – jedinečností. Jak se s ní vypořádá a co na to jeho rodiče, šestiletá kamarádka Ester nebo její bláznivý tatínek Antonín? Přijďte se podívat, co se stane, když je dítě vnímavější, než se zdá; jaké jsou vztahy dospělých a proč je vlastně ten Antonín blázen. A jelikož je to oslava doopravdy mimořádná, možná přijde taky herec ze seriálu.  

 

 

Tomáš Dianiška

ZVRHLÁ MARGARET

 

Režie: Pavel Gejguš

Premiéra: březen 2019

 

Příběh podle skutečné události. V 70. letech rozjela NASA speciální výzkum pro nalezení komunikace mezi lidmi a delfíny. Margaret Lowattová, která na výzkumu pracovala, žila s delfínem jménem Peter v domě zatopeném do výše pasu mořskou vodou. V průběhu blízkého soužití s delfínem, měla najít způsob, jak s ním mluvit. Margaret se s ním však sblížila tak, že došlo ke vzniku blízkého citového pouta i sexuálním hrátkám, což ve své době důsledně propral senzacechtivý tisk.

 

Autor hry, Tomáš Dianiška je mladý a talentovaný herec, který však na sebe již několika tituly upozornil také jako dramatik, či režisér. K vyprávění zajímavých autentických událostí, používá poetiku béčkových filmů, které tak miluje.

 

Vítejte v Americe 70. let, v době neuvěřitelných experimentů plných LSD. Bude to divoká jízda!

 

 

Marika Smreková a kol.

Y PARENTS?

 

Režie: Marika Smreková a kol.

Premiéra: duben 2019

 

Co se v nás změnilo a přivedlo nás k rozhodnutí stát se rodiči?  Co nás motivovalo k zřeknutí se "svobodného života"? Jak po narození dítěte vnímáme své rodiče, práci, přátelé, čas nebo sebe samé? Jak vnímají ostatní nás? Budou naše dcery součástí girl power, která změní svět k lepšímu?

Autorská postdramatická esej o životě čerstvých rodičů z generace Y.

 

 

Pavel Gejguš a kol.

EXOTICKÉ POBŘEŽÍ

 

Pohybové představení

 

Hypotéka. Dovolená. All inclusive. Práce, každodenní povinnosti. Stres. Prázdniny v EXOTICKÉ zemi. Stereotyp. Stereotyp vztahu. Krize. Šumění moře, POBŘEŽÍ lemované slunečníky a palmami. Budík každé ráno v 6:50. Sex on the beach. Nakoupit. Slevy až 30%. Úchvatná KRAJINA přímořské destinace. Odvézt děti do kroužku. Vyprat. Zaplatit složenky. Opálená TĚLA v bikinách a ve sklenicích drink s ledem. Přijít včas. Přesčasy. Modré HLUBINY moře. Inkaso. Najděte klid MYSLI. Pohybové představení. Premiéra 26. 5. 2019.

Letní inscenace pod širým nebem

FAUST

Režie: Adam Steinbauer

Premiéra: srpen 2019

Legenda o potulném alchymistovi Faustovi, který zaprodá svou duší ďáblu, je jedním z nejrozšířenějších příběhů evropské civilizace. Historie muže, který vládne nadpřirozenými schopnostmi, je s reálnou osobou německého alchymisty a astrologa Johanna Georga Fausta spojována od 16. století.

Z divadelních zpracování se nejvíce rozšířilo dílo J. W. Goetha Faust, za pozornost však také stojí starší méně známá adaptace alžbětinského dramatika (Shakespearova současníka) Christophera Marlowa Tragická historie o doktoru Faustovi. V druhé polovině 19. století potom napsal Charles Gounod slavnou operu Faust a Markétka.

Faustovské téma je věčné, a proto vzniklo i několik modernějších zpracování slavné legendy, jakými jsou např. román Michaila Bulgakova Mistr a Markétka, nebo film Jana Švankmajera Lekce Faust.

A co my? Za co jsme schopni zaprodat vlastní duši? 

Stará aréna dětem, pohádka:

 

Daisy Mrázková

HALÓ, JÁCÍČKU

Režie: Miroslava Georgievová

Premiéra: 21. 10. 2018

Divadelní adaptace knihy Daisy Mrázkové. Poetický příběh zajíčka Jácíčka a jeho kamarádky Veverky nás zavede do lesa plného obyčejných i neobyčejných věcí i bytostí. Loutková pohádka pro nejmenší i pro velké o těch nejjednodušších a zároveň často nejtěžších věcech: přátelství, odpovědnosti za svá slova i činy, lásce, radosti ze hry i objevování. Energie mladého hereckého obsazení nás přenese do světa dětství a fantazie.

bottom of page