top of page

Miroslava Georgievová

 • 1969, Třinec

 

Herečka a pedagožka z ostravské divadelní rodiny. Působila v Komorní scéně Aréna, v pražském Divadelním spolku Kašpar, ve Slezském divadle v Opavě i v Národním divadle moravskoslezském, diváci ji znají také z několika televizních rolí. Divadlu se aktivně věnuje od raného dětství.

Je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kde dnes vyučuje  jevištní mluvu a hereckou výchovu. Režírovala úspěšná studentská představení, která se stala na čas součástí repertoáru Staré arény.

​​​

/ co se mi vybaví, když se řekne 'moje stará'?

 

To je jasné, vybaví se mi ženská! Ale hned potom Stará aréna. Taky se mi vybaví Komorní scéna Aréna, ve které jsem začínala a které jsem byla součástí. Nejen ten prostor, ale i ti lidé a ten duch, který tady zůstal a pořád tady je. To netvrdím jenom já, ale říkají to i ostatní kolegové herci, kteří se sem rádi vracejí. Taky jsou lidé, kteří tady chtějí pracovat, protože je tenhle prostor okouzlil. Ať už je to jeviště, nebo kavárna. To je i můj případ.

/ na představení chodím zásadně…

 

Natěšená, na každé představení se těším. A taky zvědavá. A ještě se mi nabízí, že se snažím být pěkně oblečená, když se jdu na představení podívat. Divadlo je totiž pro mě slavnost, svátek.

/ moje nejoblíbenější pití na baru ve Staré aréně je…

 

Pivo.

/ když zrovna nehraji divadlo ve Staré, zabývám se…

 

Učím na konzervatoři jevištní mluvu a hereckou výchovu. Hostuji v Národním divadle Moravskoslezském a v divadle Mír.

/ které umělecké dílo mě nejvíce ovlivnilo

 

Myslím, že to byla nejvíc filmová škola 70. a 80. let: Luis Buñuel, Ingmar Bergman, Carlos Saura, Federico Fellini, Pier Paolo Pasolini. Byl to pro mě velký objev, když jsem nastoupila v roce 1983 na konzervatoř. Posléze jsem se začala zajímat o Bergmanovy divadelní hry. V literatuře určitě absurdní drama, hodně mě ovlivnila v té době zakázaná díla, kromě toho také Alfred Jarry, Jakub Deml. V muzice to byly Goldbergovské variace J. S. Bacha, které nahrála Zuzana Růžičková. Ale hlavně ty zakázané věci, jako byl Pražský výběr, Karel Kryl a také si pamatuju, jak jsme dříve chodili na jazzové večery na Černou louku, to bylo fantastické.

 

/ moje nejoblíbenější role ve Staré

 

To je těžké říct… Jedna z prvních rolí byla v letní inscenaci Titus Andronicus, která se hrála na tržnici v Ostravě. To jsem vůbec netušila, že bych se vůbec mohla dotknout takové bestie a že mě někdo do takové role obsadí, to bylo super, že to Pavel (Gejguš) ve mně viděl. Hned potom přišly Vánoce u Ivanovových, taky zásadní věc. Nedá se říct, že je to nějaká šíleně těžká role, ale ta výpověď toho představení je pro mě strašně důležitá.

 

/ kdy jsem si uvědomil/a, že chci být herečkou

 

Už od druhé třídy jsem chodila do dramatického kroužku v Třinci k paní učitelce Kovaříkové, která je v mém životě zásadní bytostí až do dneška. Ne, že bych už ve druhé třídě chtěla být herečkou, to ne. Ale ten zájem o divadlo začal už v raném věku.

/ Kde jsem získala divadelní vzdělání

Na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

 

/ O studentech herectví si myslím,...

že jsou báječní. Mnozí studenti se posléze stali mými kamarády a spolupracovníky. Je super, že se tomu chtějí věnovat i přesto, že to není moc lukrativní zaměstnání. Takže si hrozně vážím toho, že je ještě někdo, kdo chce tuhle práci dělat. Má totiž mnohem sladší potenciál, než peníze nebo sláva – radost vyprávět příběhy.

/ proč jsem se rozhodla pro Starou arénu

 

Se studenty jsme dělali nad rámec výuky ve volném čase Striptýz, to je taková drobná aktovka Sławomira Mrożka. Viděl to někdo ze Staré a nabídl mi, jestli bychom to tady nechtěli hrát. Pak nám řekli, jestli bychom nechtěli ještě něco udělat, takže jsme přinesli ještě Kouzelnou noc, Hodinu lásky a nakonec Hotel Infercontinental.

 

Inscenace, ve kterých účinkuje:

Stará aréna

 • LETĚT / Groteska o lásce  (premiéra: 4.6.2017)

 • Vánoce u Ivanovových  (11.12.2016)

 • Elektra  (12.6.2016)

 

Divadlo Mír

 • Drahoušku, to chce drink!  (29.4.2017)

     Režie

 • Hotel Infercontinental  (22.10.2017)

 • Hodina lásky  (20.11.2016)

 

Divadelní spolek Kašpar (Divadlo v Celetné)

 • Tetování  (7.1.2013 - duben 2014)

 

Komorní scéna Aréna

 • Tetování  (10.5.2009)

 • Porcie Coughlanová  (14.6.2008)

 • Dezertér z Volšan  (16.2.2008 - červen 2015)

 • Brýle Eltona Johna  (17.2.2007 - květen 2012)

 • Kafkovo brko  (9.9.2006)

 • Sen noci svatojánské  (13.11.2004 - červen 2011)

 • Příběhy obyčejného šílenství  (22.11.2003)

 • Prorok Ilja  (11.9.2000)

 

Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)

 • Velkolepost vyvolených  (27.1.2011 - leden 2012)

 

Slezské divadlo Opava

 • Kometa  (10.11.2013 - květen 2014)

bottom of page