top of page

HAPRDÁNS neboli HAmlet PRinc DÁNský

Ivan Vyskočil

haprdáns_2
haprdáns_1
haprdáns_7
haprdáns_4
haprdáns_3
haprdáns_6
haprdáns_5

Hrají:

Anna Cónová

Zuzana Kantorová

Tomáš Jirman

David Schreiber

Režie__Tomáš Jirman

Dramaturgie__Marek Pivovar

Scéna a kostýmy__David Bazika

Hudba__David Schreiber

Premiéra__22. 2. 2016

Derniéra__22. 2. 2018

Inscenace vznikla ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským

Jedním z příspěvků Národního divadla moravskoslezského k 400. výročí úmrtí největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara bude HAPRDÁNS. Ivan Vyskočil a jeho Nedivadlo, to jsou pojmy, které v divadelním světě stále rezonují, ač jejich hlavní protagonista již nevystupuje.

HAPRDÁNS je zkratkou (HAmlet, PRinc DÁNSký), za níž se skrývá hravý text, originální parafráze na jednu z geniálních her velkého alžbětince. Premiéru měl

v roce 1980. Zkrátka méně známá verze známého příběhu, kdy tragédie přijde zkrátka, podtitul, jímž autor hru obdařil, leccos napovídá: půjde o svižnou komedii. O komedii originální v tom, že se hraje především o všem, co v Hamletovi přímo není, ale co by tam být mohlo a někdy i mělo; o tom, co si postavy říkají a jak jednají v zákulisí původní hry. Vyskočilova textu se nehodláme dogmaticky držet, do inscenace vložíme též něco ze sebe, ostatně také autor své hry považuje především za východisko k inscenaci, východisko, které má být neustále doplňováno, rozvíjeno a upravováno. Celý košatý děj s mnoha postavami odehrají tři aktéři, dva z činohry NDM, třetí ze Staré arény (Tomáš Jirman, Anna Cónová, Zuzana Kantorová), a to na jevišti menšího z obou divadel, tedy Staré arény. Také režii a spolurežii si divadla rozdělila (Tomáš Jirman a Pavel Gejguš). Jak vidno, vstoupili jsme do koprodukce. Spolupráce je to na první pohled hodně netypická, vždyť NDM je zavedené, tradiční kamenné divadlo a Stará aréna vzdor svému názvu je scénou mladou, dynamicky se rozvíjející.

Sami jsme zvědavi, co z této spolupráce vzejde.

Přijďte se podívat!

bottom of page