top of page

Jana Mudráková

 • 1994

Je herečkou a od září 2017 i tajemnicí divadla Stará aréna. Kromě toho, že účinkuje v představeních, tak má na starosti i tvorbu programu.

K divadelnímu řemeslu se dostala už v dětství v rodném Slavičíně, kde byla od 13 let členkou ochotnického souboru SemTam Fór.

Ve Staré aréně jsme si jí všimli, když pozdě v noci u baru hlasitě kritizovala jedno z našich představení. Brzy pak dostala možnost si v jednom z nich zahrát. Od té doby je stálou členkou souboru.

/ co se mi vybaví, když se řekne 'moje stará'?

 

Moje stará babička! Jinak tohle naše divadlo. Vybaví se mi, že je to práce, z velké části ale zábava a také přátele. Myslím, že člověk by měl pracovat v kolektivu, ve kterém je mu dobře a dělat to, co ho baví. Každému se to nepovede, ale člověk si za tím musí jít a něco pro to obětovat. Ale je k tomu určitě třeba i štěstí.

/ na představení chodím zásadně…

 

patnáct minut před nástupem. Potřebuju mít jistotu, že tady bude všechno nachystané a něco jsem nezapomněla doma.

/ moje nejoblíbenější pití na baru ve Staré aréně je…

 

Merlot, pokud zrovna je. A když není, tak pivo.

/ když zrovna nehraji divadlo ve Staré, zabývám se…

divadlem někde jinde. Škola mi nedávno skončila, takže si musím najít nějaký jiný koníček místo divadla.

 

/ které umělecké dílo mě nejvíce ovlivnilo

Spíš než dílo mě ovlivňuje přístup k tomu umění. Někdy potkám člověka, výraznou osobnost, která mě velmi inspiruje a ovlivní v pohledu na divadlo nebo samotné herectví. Je to spousta učitelů z konzervatoře, třeba Václav Klemens nebo Mirka Georgievová. Velmi inspirativní bylo i první setkání s Pavlem Gejgušem (umělecký šéf a režisér Staré arény), ještě než jsem sem nastoupila. Tehdy jsem něco vykřikovala tady na baru. Pavel si mě všimnul a ptal se, kdo jsem. Zjistil, že herečka, tak jsme se dali do řeči, a tak vznikla moje spolupráce se Starou arénou.

 

/ moje nejoblíbenější role ve Staré

 

Ela v Hodině lásky. Ale i Elektra, tu mám taky moc ráda. Ela proto, že je to takový obraz ženství, prostě typická ženská. Já bych se takhle v životě nechovala, ale hrozně se mi líbí, že právě v téhle hře si to můžu dovolit, pobíhat tam a řvát na chlapa a myslet si, že mi patří svět.

 

/ kdy jsem si uvědomil/a, že chci být herečkou

 

Uvědomila jsem si to, když jsem studovala na obchodní akademii a tam mě to hrozně nebavilo. Tehdy jsem každou volnou minutu trávila v divadle. Tak jsem si řekla, že by možná bylo lepší se věnovat jenom divadlu. Pak jsem tedy zkusila konzervatoř a od té doby se tomu profesionálně věnuji. S divadlem jsem ale začala někdy ve 13. letech v divadle SemTamFór, které bylo původně amatérské. Později se z toho stalo profesionální divadlo, které ale, protože nemá svou stálou scénu ve Slavičíně, tak je zájezdové.

 

/ kde jsem získala divadelní vzdělání

Na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Myslím, že je to velmi kvalitní škola. Všichni učitelé, které jsem měla, byli skvělí. Každému tu školu můžu doporučit.

/ proč jsem se rozhodla pro Starou arénu

Spíš to vyplynulo ze situace. Často jsem sem chodila, mí přátelé, třeba Mirka Georgieová, tady něco dělali, a tak to prostě nějak přišlo. Chtěla bych přispět k tomu, abychom byli chápáni jako právoplatné divadlo, abychom nebyli v povědomí lidí jen jako kavárna s tím, že se tu „občas něco hraje“. To je takový můj nejbližší cíl a to, čeho tady chci dosáhnout.

 

Inscenace, ve kterých účinkuje:

Stará aréna

 • LETĚT / Groteska o lásce  (premiéra: 4.6.2017)

 • Hodina lásky  (20.11.2016)

 • Elektra  (12.6.2016)

 • Kouzelná noc  (1.6.2015 - červen 2017)

 • Zuřivec / Raging Man  (13.3.2016 - květen 2017)

SemTamFór

 • Babelův Bábel  (5.3.2015)

 • Pohádky do kapsy  (16.11.2013)

 • Pověsti pro štěstí  (7.3.2013)

 • Muž sedmi sester  (3.9.2010 - duben 2014)

 • Zakázané uvolnění

bottom of page