top of page

Statické divadlo

Útěk

Statické divadlo: Útěk
Statické divadlo: Útěk
Statické divadlo: Útěk
Statické divadlo: Útěk

Hrají:

Jakub Tichý

Ondřej Turoň

Josef Jusku

Radoslav Piekelnicki

Autor:

Jakub Tichý

 

Režie:

Jakub Tichý

 

Dramaturgie:

Jakub Tichý

 

Živý hudební doprovod:

Jan Lörincz alias Karpatská drůbež

 

Premiéra: 9. února, první repríza 11. února 2018

Tyjátr o velikém pokusu prorazit zdi kolem našich hlav. Tyjátr o ambiciózním pokusu utéci před sebou samým a před realitou, ve které žijeme. Tyjátr o tom, jak z toho udělali tyjátr.

Efemérní, avšak svěží poryv v houštinách ostravské divadelní scény. Možná. V každém případě premiéra. Truchlohra o třech dějstvích Útěk je minuciózní analýzou soudobé i mimodobé společenské reality, mrazivým karnevalem všednosti a vůbec vděčným předmětem univerzálních, oslavných floskulovitých popisů. Ostatně uvidíte sami a uvidíte, že taky nebudete mít slov.

 

Statické divadlo je personálně chudý soubor, provozující nonartificiální minimalistické alternativní autorské divadlo bez přívlastků. Z mohutného teoreticko-konceptuálního substrátu vyrůstají skromné plodnice, povlávající mezi hlubokou filosofií a groteskou. Vedoucím a zároveň nejskromnějším členem souboru je Jakub Tichý, který, vedle účinkování v jedné z hlavních rolí, je pod aktuálním projektem podepsán i jako autor, režisér, dramaturg, autor námětu a v dalších blíže neurčených určeních. Hereckou a kafralskou sestavu doplňují Ondřej Turoň, Josef Jusku a Radoslav Piekelnicki. Živý hudební doprovod obstarává Jan Lörincz alias Karpatská drůbež.

 

Ještě jako herecké duo Tichý & Turoň pod názvem Statické divadlo Jakuba a Ondřeje jsme za metainscenaci Zánicky dostali ocenění za „nejlepší autorský text“ a „nejlepší jevištní tvar“ na krajské přehlídce studentského a experimentálního divadla Ostravě (2016). Nová hra Útěk je naším prvním „celovečerním“ projektem.

bottom of page